На Монастирищині відкрито нове приміщення архівосховища

 
 
  21 вересня відбулося відкриття нового приміщення архівосховища. У заходів зяли участь голова районної ради Микола Орендарчук, заступник голови районної ради Майя Фариба, голова райдержадміністрації Олег Недогода, директор Державного архіву Черкаської області Татьяна Клименко, начальник організаційно - аналітичного відділу Державного архіву Черкаської області Вікторія  Мельник, керівники установ району, голови територіальних громад.
   Приємно зазначити те, що представники обласної структури схвально відгукнулися про ці подію, адже архіви є не лише задокументованою пам’яттю краю, а й можливістю громадян захистити майнові та інші права. Директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко вручила подяки за підтримку та активну участь у розвитку архівної справи у районі Монастирищенській районній раді, фінансовому управлінню РДА, територіальним громадям району.
   Вдячне слово присутнім та голові районної ради Миколі Орендарчуку за особистий внесок в успішне вдосконалення архівної служби району виголосила завідувач архівного сектору Оксана Шевчук, яка зауважила, що в цей складний час все ж таки було привернуто увагу на розвиток архівної  справи у районі. Також Оксана Олексіївна зазначила, що документальна сфера Монастирищини перегортає ще одну сторінку своєї історії. Сторінку, на якій буде закарбовано відкриття нового приміщення районного архіву. Те, що у районному центрі відкрито сучасне архівосховище саме для цієї установи, свідчить про турботу про людей - жителів Монастирищини. Адже усе життя людину супроводжують документи. Документується службова діяльність, побут, відносини із суспільством. У ділових паперах знаходять своє відображення всі соціальні перетворення, які є найважливішим засобом спілкування і відіграють роль незамінного носія інформації у майбутнє. Тому за кожним документом стоїть людина, її доля, перспективи її соціального захисту.
   Неспроста сьогодні архіви виконують важливі соціальні завдання. Сюди звертаються громадяни за підтвердженням своєї минулої трудової чи громадської діяльності, права на успадкування  майна; на основі архівних документів готують інформації з важливих питань представники установ, організацій, підприємств району; ними пишеться історія краю, селища, кожного населеного пункту.
   Сьогодні ж район отримав чудове приміщення, де і документи будуть зберігатись за всіма нормами, і обслуговуватимуться краяни оперативно, за сучасними технологіями.
   Станом на сьогоднішній день  в районному архіві нараховується понад 18 тисяч документів постійного терміну зберігання. Звісно, приміщення, яке займав архівний сектор до цього часу, було переповнене документами. Через це не дотримувався температурно - вологісний режим у архівосховищі, не встановлювалося опалення, неможливо було запровадити сучасні обслуговуючі технології.
   Треба врахувати і той факт, що щороку збільшується кількість звернень громадян у архів району. Якщо у 1997 році до архівної служби зверталися всього 10 осіб, то у 2015 році було 350 звернень.
    До проблем, що постали перед працівниками архівного сектору, з розумінням поставилися керівники району. Розпочались пошуки варіантів виділення приміщення під архів, коштів на його реконструкцію. У справу активно включилися і депутати районної ради.
    9 червня  2016  року дане питання розглядалось на сесії районної ради, рішеням якої було надано в оренду частину приміщення КВПП «Мрія» Монастирищенської районної ради. Одночасно депутати районної ради прийнятиПрограму розвитку архівної справи в районі на 2016-2020 роки та виділили кошти  на її реалізацію. Фінансову підтримку надали Аврамівська, Долинківська, Івахнівська, Коритнянська, Лукашівська, Сарнівська, Чапаєвська сільські ради.
    Нове архівосховище має площу 72 квадратних метрів. Воно відремонтоване як зовні, так і всередині. Приміщення тут просторі, відповідають архівним нормам температурно - вологісного режиму. Окрім того, здійснено внутрішню штукатурку, встановлено металопластикові вікна, двері, решітки, встановлено додаткове стелажне обладнання.
   За кошти згаданої районної програми було перезаряджено вогнегасники, встановлено пожежно-охоронну сигналізацію.
  У місцевому архіві комплектуються документи 51 установ районного масштабу Списку №1. Усі прийняті в архівний сектор документи на постійний термін зберігання від організацій, підприємств, установ вміщено у картонажі, які зберігають їх від впливу світла, пилу, коливань температурно - вологісних параметрів. 129 фондів-джерел комплектування архіву представляють різні галузі народно-господарського і соціально-культурного характеру. Такий галузевий склад фондів архівного сектору в цілому досить повно характеризує структуру народного господарства, що склалася у районі, і дозволяє відбирати на державне зберігання документи провідних організацій, що всебічно відображають основні галузі розвитку краю.
   Перед архівним сектором з року в рік постають нові складні завдання. Адже вони покликані надійно забезпечувати фізичну схоронність документів. Значний обсяг виконується з картонування, перевірки наявності і стану збереження архівних паперів. Окрім того, здійснюється каталогізація фондів райдержадміністрації, районної ради, селищної та сільських рад, впорядкування їх ділових паперів та приймання на постійний термін зберігання. З отриманням нового приміщення склалися оптимальні умови для забезпечення цієї ділянки нашої роботи.
   У 2016 році працівники архівного сектору задовольнили 220 запитів громадян та 85 запитів установ. Підготовлено виставки архівних документів («Війна. АТО. Шлях до перемоги»).
  Послугами архіву користуються відповідальні працівники владних структур, районних служб при підготовці інформаційно - довідкового матеріалу, науковці, студенти тощо.
   Попри всі відзначені позитиви, невирішених проблем у роботі архівного сектору ще чимало. Щоб підняти державну архівну службу на новий якісний ступінь, зберегти безцінне народне надбання – документи, необхідно докласти максимум зусиль до розв’язання важливих завдань, що постають в умовах перебудови, дальшого розвитку архівної справи.
 
Повернутись