Масляна - перехід від зими до весни

 Останній тиждень перед Великим (Великоднім) постом в Україні називають Масляною. Масляна розпочинає весняний цикл традиційних свят українців. Це неповторне, веселе, колоритне свято, сповнене народних ритуалів та обрядів. 

   Наші предки вірили: рядженими, піснями, танцями та різними заклинаннями можна прогнати Зиму та накликати Весну. Згодом з’явилось спрощене розуміння цього обряду (Зима зустрічається з Весною). А в дійсності, розпочинається нове коло в природі. Пригадуємо, що у давніх народів, зокрема українців, новий рік починався весною.

   У сиву давнину це свято було пов’язане з поклонінням небесним світилам та вшанування предків. Цього дня влаштовували яскраві народні вистави, концерти, гуляння, катання на ковзанах та кулачні бої. «Прощальної» неділі було прийнято проводжати Масляну, що уособлювала собою зиму. Опудало Масляної вивозили за село і урочисто спалювали, вітаючи народження весни. Головною традицією цього дня був обов'язок просити в одне одного пробачення за колишні образи.

  Головною стравою свята Масляної в Україні були вареники із сиром. Їх їли зі сметаною. Пекли також гречані млинці, заправлені смальцем. Ними частувалися протягом тижня.

    В п’ятницю, 26 лютого, на центральній площі нашого міста відбулися урочистості з нагоди проводів зими. Розпочалося свято веснянками, хороводами у виконанні гуртківців Будинку дитячої та юнацької творчості. Далі на бричці з’явилася Зима у супроводі Грудня, Січня, Лютого. На зміну їй приїхала Весна з весняними місяцями та найкращими мріями і сподіваннями. Спалили   опудало, і зима відступила, пустився дрібний дощ. Обрядові пісні, фрагменти обрядів дарували присутнім гуртківці будинку дитячої та юнацької творчості, зразковий  фольклорний ансамбль «РОДОСЛАВ», фольклорний  колектив Халаїдівського сільського Будинку культури, гармоністи Бачкуринського сільського Будинку культури, ансамбль «Червона калина» Половинчицького сільського клубу народний  аматорський фольклорний  ансамбль «Вишуканка»Бачкуринського сільського будинку культури,фольклорний  театр «Мрія» Сатанівського сільського будинку культури, драматичний колектив Коритнянського будинку культури, театр пісні «Україночки» районного будинку культури, фольклорний колектив «Оберіг» с. Летичівка, фольклорні ансамблі Княже-Криницького сільського будинку культури.  Частували усіх млинцями, варениками вихованці професійно - технічного ліцею. 

 

Повернутись