Теолин

                                                 ТЕОЛИН
 
    В 1902 році в Теолині відкрили  церковно – приходську школу.  Це був невеликий  будинок в центрі села, першим вчителем став Юхим Ількович Подолянюк.  Аж через 18 років школа перейшла в нове приміщення – будинок економа. Завідував нею офіцер царської армії П.С.Столбуненко, пізніше - П.С.Мельник. В 1931 р. в перший клас прийшло 43 дитини. Сім’ї були багатодітні, майже в кожній по 9 – 12 дітей, шестеро діток по тих мірках вважалось нормою. Пільг від держави майже не було, лише якийсь мізер. В сім’ях старші діти доглядали за молодшими, змалку всі вчились трудитись і бути господарями. На сім’ю часто були лише одні чоботи, одна свитина. В морози до школи ходили по черзі, а кому недалеко – босоніж. В школі вчителька загортала босі ноги ганчір’ям. Сиділи всі за одним столом на ослонах.
    Вчителя годувала громада. Дехто із них жив в тій же кімнаті, що і працював з дітьми. За непослух учнів карали різками, а тому вчились всі: хто із страху, а хто за бажанням. «Буквар» і «математика» були по одному на весь клас. Вигляд учня того часу був таким: босий, полотняні штани, сорочка, торбинка, в якій були палички з дерева, гусяче перо, чорнильниця, кусок хліба. На 40 учнів був один листок, обов’язково записували приклади. Вчителька писала на дошці глиною.
    Художня книжка на ті часи була великою розкішшю. Учні вдень працювали, а ввечері грались на степку.
    В 1957 році в селі побудували клуб ( голова колгоспу В.Я.Курій), через два роки відкрили бібліотеку.
    В 1944 році в село приїхав перший трактор – тракторист К.Д.Гаврищук. Вчились цій професії у місті Бар Вінницької області. Добирались на навчання пішки, йшли з Теолина до Бару три дні.
    В 1932 році при школі було створено лікнеп. Вчителями довоєнного часу були: Артем Попаденко, Давид Капітан, Гаврило Тимошенко, Степан Тягун. В класах було по 30 - 40 дітей. В 1940 році школа стала п’ятирічною, завідували нею І.С.Бородій, потім Л.В.Тишнюк.
    Школа працювала і в роки Великої Вітчизняної війни. Дітей в той грізний час навчали А.А.Мельник, Г.О.Домачук, О.Ф.Прокіпчук, М.Б.Бойко, О.І.Домачук, Н.О.Кучерява, К.М.Поліщук, М.Т.Моргонюк, подружжя Тарасюків, директором школи була Л.У.Романюк.
    В 1950 році відкрито семирічну школу, перший випуск був у 1952 році. Через рік директором призначили С.І.Тарасюка. В 1960 році силами колгоспу, вчителів, жителів села було побудоване нове приміщення.
    Освітнім закладом потім керували К.С.Щербакова, Г.Г.Тертична, М.С.Ясінський, О.М.Ясінський. Ось уже 20 років директором школи є Н.В.Драч.
    Різні професії і життєві стежини обрали  випускники школи: багато хто працював на відповідальних посадах. Приміром, Г.І.Клименко – у Міністерстві внутрішніх справ, І.О.Подолянюк – у Службі безпеки України. Школа гордиться такими керівниками, якими стали П.І.Полонський, М.П.Поліщук, не один раз обирають люди сільським головою В.В.Подолянюка.
    Нині в Теолинській школі навчається 40 учнів. Майже в кожного вдома є комп’ютер, є все потрібне для навчання. Пішли в минуле торбинки з чорнильницями, покарання за погані успіхи в навчанні. Кожен із педагогів прагне шукати нові форми і методи навчання, щоб зацікавити учнів до знань.