Копіювата

 

                                                  КОПІЮВАТА

    Заснування села Копіюватої відноситься до 1711 року – час третього етапу заселення краю. Свою назву село одержало від струмка, який бере початок на цибулівських полях, протікає через Теолин і впадає в річку Конелку. На цей час в селі налічувалося 46 димарів. Швидке заселення розпочалося з 1845року людьми з північної та західної Малоросії. На час перепису 1900 року налічувалося 233 двори, 1523 жителі, 1424 десятини землі, з яких поміщику Улашину належало 628, церкві – 36, селянам – 760 десятин. В селі на той час діяла православна церква, церковно -  приходська школа, часовня, 3 водяні млини, 4 вітряки, пожежний обоз. До революції 1917 року село нічим особливим не відрізнялось від багатьох інших сіл.
    В 1928 році у Копіюватій було створено перший колгосп «Перемога» на чолі з Петром Івановичем Опалінським. Згодом на базі колгоспу у 1931 році було створено першу МТС. Першими сільськими механізаторами стали Сава Богайчук, Семен Подолянюк, Пилип Адамовський та ін. Село розбудовувалося, розвивалося місцеве господарство.
    Величезну шкоду селу наніс голодомор 1933 року. Всього голод забрав 800 копіюватців. Економічне становище стало виправлятися в селі в 1934-1935 роках.
    Війна перервала мирне будівництво. Окупація села тривала з 19 липня 1941 року по березень 1944 року. Із фронтів в рідні оселі не повернулося 60 копіюватців.
    В період відбудови було створено новий колгосп ім.. Ілліча, який проіснував до самої перебудови. Найбільшого розвитку село досягло за часів, коли місцеве господарство очолив М. А. Мельник. Микола Антонович віддав Копіюватій 21 рік самовідданої праці, шануючи його, дбаючи про соціально – культурний розвиток. В знак подяки односельці занесли ім’я М.А.Мельника до Книги Пошани села.
    Чимало сил і енергії доклали до розвитку рідного села і інші копіюватці. Вже понад 50 років дбає про здоров’я односельчан, жителів сусідніх сіл лікар Л.Я.Хом’якова – нині вона очолює лікарську амбулаторію. Більше 30 років місцеву школу очолювала В.В. Костишина.  Не одному поколінню односельчан педагог дала путівку в життя. Кращі роки свого життя розвитку художньої самодіяльності, закладам культури в селі віддали завідуючий будинком культури Г.А.Юзвик та бібліотекар М.І.Замковська. Поважають копіюватці і ветерана праці, колишнього ветлікаря господарства А.Д.Уманця. Анатолій Дмитрович і сьогодні завжди відгукується на звернення односельчан, допомагає у лікуванні тварин. Серед живих легенд орденоносці, колишні передовики сільськогосподарського виробництва В.П.Олійник та Ю.І.Домачук. Поважають односельчани і багатодітні родини Домачуків, Тертичних, Бохонських, які народили і виховали по 7 і більше дітей.
    Колись Копіювата була центральною садибою колгоспу, до складу якої входило троє сіл – Копіювата, Степівка, Теолин. В селі на той час було збудовано типові приміщення школи, дитсадка, будинку культури, магазинів, комплекс з вирощування нетелей, поповнено автотракторний парк, підготовлено численні кадри молодих спеціалістів для всіх галузей. Село також поповнилося приватними новобудовами, постійно за кошти місцевого господарства проводився благоустрій вулиць та установ.
    Попри всі труднощі років періоду перебудови вдалося копіюватцям зберегти базу господарства і соціальної сфери. Активно працюють і депутати сільської ради ( 12 чоловік). На засідання виконкому постійно виносяться актуальні проблеми розвитку села, спільно з виконкомом та орендарями намічаються шляхи їх вирішення.
    На сьогодні в селі проживає 646 жителів, майже 70% з яких -  пенсіонери. Триповерхова школа – комплекс розрахована на 784 місця, а навчається лише 82 учні, в ній працює 18 учителів та вихователів. Сільська  лікарська амбулаторія обслуговує жителів 5 сіл, загальною чисельністю 2342 жителі. Функціонує також приватна аптека. Жителів обслуговує 2 торгівельні точки. Сучасну споруду сільського будинку культури в 2 поверхи і великою прилеглою територією при недостатньому фінансуванні обслуговувати нелегко. Нині головною проблемою є будівництво даху, адже споруда з кожним днем руйнується. Вдалося  зберегти і навіть розширити за рахунок учнів оркестр духових інструментів, учасники якого є одними з найкращих у районі, без їх участі не проходить жодне районне свято. Односельчани пишаються оркестром.
    Славиться Копіювата і талановитими та працьовитими людьми. Добре знають односельчани вишивки Т.О.Звірянської, Л.Г.Мельник, Л.В.Нарожної та інших майстринь. Їх витвори неодноразово бачили жителі району під час різноманітних святкових заходів. Завідуюча поштовим відділенням В.В.Локайчук є незмінною учасницею художньої самодіяльності, жінка завжди знаходить час, щоб порадувати односельців гарною піснею, за що вони їй щиро вдячні.
    Всього в Копіюватій 1773 га земель товарного виробництва, вся вона розпайована, передана в оренду 4-ом сільгоспвиробникам. Найбільше і базове господарство ПП « Дніпро», яке налічує 227 паїв, обробляє 848 га землі. Також земельні паї копіюватців орендують ФГ «Степівське», ФГ «Нова Україна», ФГ «Теолинське». Орендарі не стоять осторонь сільських проблем, в міру можливостей надають фінансову допомогу для вирішення соціальних питань.
    Та поки що не все в селі так добре, як хотілося б його мешканцям. Як і в більшості українських сіл, головною проблемою є старіння села. Молодь не залишається біля батьків, останніми роками в селі ніхто не будується. Із 346 будинків майже 40 пустують, важко нині стареньким доглядати великі присадибні ділянки, підтримувати їх в належному стані. Всі сподівання жителів лише на те, що державна політика нарешті повернеться до своєї колиски, до села, дасть поштовх до його відновлення.
    Вічною проблемою протягом багатьох десятиліть була і залишається дорога до Монастирища, мабуть тому і автобусне сполучення в цьому напрямку найгірше в районі. Залишилося село і осторонь магістралі природного газу. Хвилює сьогодні жителів Копіюватої, як і району в цілому, питання забезпечення людей якісною питною водою, тому в селі створено обслуговуючий кооператив «Копіювата-вода» для будівництва мережі водопостачання, завершується виготовлення проектно-кошторисної документації. До речі, більше 130 дворів планують підвести воду у власні домівки.
    В нинішньому році заплановано відкриття  сільського обрядового залу, щоб жителі мали змогу відзначати різні урочисті події, планується завершення реставрації ритуального майданчика на сільському кладовищі, замінити вікна в приміщенні школи, будівництво пандуса до сільської лікарської амбулаторії, реконструкцію грунтових доріг по селу. Із діючих 126 ліхтарів вуличного освітлення (до речі, сільські вулиці освітлюються із 2007 року) потрібно поступово замінити їх на більш енергозберігаючі. Сільська рада планує кошти отримати від укладення соціальних угод із орендарями.
    І все ж копіюватці мають надію на відродження села, бо лише за останні роки сюди прибуло на постійне проживання 7 нових сімей, одна з яких багатодітна. У 2012 році в сім’ях копіюватців народилося 5 діток.