Княжа Криниця і Новосілка

                                КНЯЖА КРИНИЦЯ  і  НОВОСІЛКА
 
   Давність поселення на місці Княжої Криниці підтверджують археологічні дослідження, які проводилися до революції і пізніше. Тут знайдено кам’яну сокиру неоліту, бронзовий ґудзик та пряжки трипільської культури, скарби римських та грецьких монет. В Княжій Криниці існує дві групи курганів скіфського періоду та ямної культури (3 – 4 тис. років тому), знайдено також залишки скіфсько – сарматської упряжі.
    Як  історичну пам’ятку зареєстровано також городище, датоване 15 – 16 ст. Напевне, це і є залишки колишнього замковища (територія сучасного будинку культури), є сліди валів та ровів у Макаренкових лісах.
    Прямої відповіді на те, коли ж засноване село не існує. На карті Боплана (1630 рік) Княжої  Криниці ще немає. Однак за логікою історичних подій село існує більше 250 років.
    На початку 1800-х років граф Йосип Красицький передав Княжу Криницю, Шабастівку, Чернавку сину Нарцизу, а землі Яцковиці та Івахнів продав Вікентію Вержбицькому, якому належали і Клюки. Маєтком і селом в Княжій Криниці управляла княгиня Анна, з кінця 1800-х років – її син Іван Красицький.
    До революції та громадянської війни в селі знаходилися графський маєток з службами, третя повітова призовна дільниця, поміщицькі ставки та гуральня, 4 вітряні млини, 5 кузень, Успенська православна  церква з школою, шинок, католицька каплиця 1806 року. Село в 1900 році мало запасний продовольчий капітал, пожежний обоз, щосереди тут збиралися базари, працював фельдшер та 2 повивальні бабки. Адміністративно Княжа Криниця була підпорядкована Цибулівській волості, владу здійснювала сільська управа на чолі з старостою.
    До реформи 1861 – 1863 р.р. поміщики не дуже дбали про селян. Землі були бідними. І пан, і селяни вели сільське господарство за трипільною системою, врожаї збирали невисокі, село залишалось злиденним. В революційні роки біднота підтримала радянську владу, завирувало життя, коли створили комсомольський осередок.
    В 1922 році  виникло поселення Зозулинці. В 1925 році засновано бурякове та споживче товариства.
    В 1929-30-х роках сільська біднота утворила 4 ТСОЗи, допомагали у їх створенні комуністи заводу із Миколаєва.
    Вмерло під час голодомору майже 500 осіб, репресовано в 1937 році 18 осіб.
    В роки війни боронили Вітчизну від ворога 218 жителів села, не повернулось із фронту 140.
    В 1957 році господарство у Новосілці було приєднане до Княжої Криниці.
    Зміна керівництва, поява спеціалістів нової генерації, ряд заходів принесли в 70-80-ті роки добрі результати праці. 28 років колгоспом керував І.П.Приндюк і залишив його у 1990-му році відомим і передовим. В час реформ господарство очолював В.А.Глущенко. До 2000-го року пріоритетним напрямом у господарстві було тваринництво.
    Із 2002 року сільським головою працює Сергій Аксентійович Безштанько.
   Нині в Княжій Криниці і Новосілці проживає 1126 осіб, дітей дошкільного віку 69, шкільного віку – 99, пенсіонерів 335, працюючих на підприємствах, установах, організаціях 172 особи. В Княжій Криниці за станом на 1 січня 447 дворів, в Новосілці 75. До сільської ради обрано 16 депутатів, працює три постійні комісії, обрано виконком  у складі семи осіб. Землі у власників паїв орендують 10 підприємств сільськогосподарського призначення, найбільше паїв орендує ПрАТ «Райз «Максимко». Основне завдання – вирощування та реалізація зернових і технічних культур. На території сіл працюють школа І – ІІІ ст., дитячий садок, 2 ФАПи, будинок культури і клуб, бібліотеки, відділення зв’язку, 5 закладів торгівлі. У школі працює музей, є спортзали у будинку культури і школі, футбольне поле, спортивний майданчик біля школи. До основних історичних та історико – архітектурних пам’яток належать пам’ятники воїнам – визволителям. Села газифіковані, прокладені водогони. Торік коштом сільської ради вдалося зробити освітлення на вулицях Леніна і Жукова (2 км). Всього потрібно виконати такі роботи на 17 кілометрах вулиць.
     Щодо роботи школи, дитсадка, то тут багато чого вдалось зробити в минулі роки, є невідкладні завдання і на нинішній. В школі це невідкладний ремонт спортзалу, на що потрібні чималі кошти. Добре, що тут раніше було зроблено реконструкцію системи опалення, переведено на природний газ. На металопластикові замінено 15 вікон, у школі діє комп’ютерний клас.
    В минулому році школа отримала шкільний автобус, забезпечено підвіз дітей із Новосілки  - раніше це робив ПрАТ «Райз «Максимко». Цілорічно в селі працює дитсадок, в цьому році 13 діток піде в перший клас, що більше, ніж в минулі роки.
    В Княжій Криниці і Новосілці працюють ФАПи, двічі на тиждень – у середу і суботу веде прийом лікар – терапевт І.В.Марчук.
    Впродовж багатьох років будинок культури Княжої Криниці і клуб Новосілки вважаються одними з кращих в районі. І це справедлива оцінка праці істинних ентузіастів своєї справи, якими є подружжя Навроцьких Юрій і Валентина, Михайло Колодій, чисельні аматори сцени, драмгуртківці, що проявляють свої таланти. Дуже багато чого вирішується спільно із колективом школи, важливим центром духовного життя для мешканців обох сіл є церква Успіння Пресвятої Богородиці. Головною проблемою для жителів лівого берега Княжої Криниці є водопостачання, вивезення отрутохімікатів та пестицидів невідомого походження з території хімскладу колишнього СТОВ.