Долинка

                                            

                                              ДОЛИНКА
 
    До 1946 р. це село називалось Яцковиця  (назва походить від імені вільного поселенця Яцька). Після Указу Верховної Ради УРСР село стали називати Долинкою. Яцковицю ще у 1922 р. поділили на дві частини: з однієї утворили відділок на базі поміщицького маєтку і земель, що розташовані на лівому березі річки Юшки аж до Шуляк, з другої частини в 1929 році утворили колгосп «Всесвіт».
    Долинка розташована на обох берегах річки Юшка, що впадає неподалік у Гірський Тікич. Спочатку Яцковиця належала графу Красицькому, який одержав королівську грамоту на володіння цим поселенням, як і Княжою Криницею, Шабастівкою та лівим берегом Івахнів з прилеглими землями. За свідченням Л.Похилевича, перед відміною кріпосного права Яцковиця належала Г.Вержбицькому.
    Церкву тут заснували в 1784 році на Івана Боголослова, школу грамоти збудували аж через сто років.
    Поселення це відоме унікальними пам’ятками археології: в училищі Гандзя є 26 курганів, на північному березі Юшки – 6. Це не що інше, як давні поховання племен ямної та середньо-дніпровської культур (ІІІ-ІІ тисячоліття до н. е.); бронзового віку (ІІ тисячоліття до н.е.); та скіфського періоду тритисячолітньої давності. Поміщик Б.Бидловський, який проводив розкопки курганів ще до революції, вважав, що їх на полях Долинки біля 200, з них досліджували тоді 44, що обидві групи курганів є продовженням поховань в районі Новосілки та Княжої Криниці. Експонати, знайдені під час розкопок, знаходяться в різних музеях.
    В Яцковиці перед революцією існувало два маєтки, в поселенні чітко визначилися 4 кутки, які мали свої назви: Богатирка, Слобода, Кут, Центр, в радянський час з’явились Садиби.
    В 1917 році поміщики покинули маєтки. В 1919 р. вперше утворили сільську раду, в 1920 – комітет незаможних селян.
    У 1929 р. на всіх 4-х кутках виникли ТСОЗи. Через рік вони об’єднались в один колгосп «Всесвіт», а потім ім. Першого Травня.
    Голод 1933 року затримав зміцнення колгоспу. Однак в середині 30-х років і тут з’явилися перші трактори.
    1937 рік не обминув Яцковицю -  тут репресували 7 односельчан.
    В 1941 році на фронт з села забрали 126 чоловік, на роботи в Німеччину – 125 хлопців і дівчат. Визвольні бої тривали до 9 березня 1944 року.
    1949 рік – рік початку виконання трирічного плану розвитку тваринництва. Зміни на краще настали в 1954 році.
    В 1962-му році колгосп ім. Першого Травня перестав існувати: його приєднали до Івахнів як дільницю колгоспу ім. Чапаєва.
    Після перетворення  Долинки на відділок радгоспу його керівником призначили П.П.Корніцького.
    Долинківській сільській раді підпорядковане невелике поселення Балки. За переписом населення 2001 року у селах був 291 двір, проживало 685 мешканців. З осені 2002 року тут існувало два господарства.
    За станом на 1 січня 2013 року в Долинці і Балці проживає 614 осіб, в тому числі дітей дошкільного віку 100, пенсіонерів 177, працездатних осіб 283.
    В грудні минулого року Долинка відзначила 20-річчя утворення сільської ради. З того ж часу беззмінним сільським головою працює тут Галина Федорівна Сивачук.
   В  2012 році село постраждало від граду, але незважаючи на всі труднощі господарювання, всім жителям села, пайовикам  дуже багато допомогли  інвестори: ТОВ «Долинка-Агро» (генеральний директор М.Л.Глевич, директор С.І.Іллюша), ПрАТ «Райз «Максимко» (генеральний директор С.О.Погорелий, директор М.О.Орендарчук). Найбільшу долю витрат при ліквідації наслідків стихії взяло на себе ТОВ «Долинка-Агро». Значні кошти на відновлювальні роботи виділила сільська рада, що, звісно, не дало змоги вирішити ряд інших проблем.
    В Долинці і Балках працюють ФАПи (О.В.Бялківська, Т.М.Мельник), дитсадок «Вишенька» (завідуюча О.П.Шковира, тут виховується 22 діток), учні навчаються у школі І-ІІ ступенів (директор Л.М.Литвиненко). На ремонт даху школи торік сільська рада виділила 32 тис. грн, за кошти обласного бюджету вдалось перекрити дах в дитсадку, виконати ряд інших необхідних робіт.
    Для мешканців сіл зручно виконувати всі проблемні питання, бо майже всі служби працюють в одному (до речі газифікованому) адмінбудинку: це сільська рада, ФАП, поштове відділення, бібліотека. Затишно і тепло в дитсадку, де встановлено електроопалення, нормальний тепловий режим забезпечується у школі. Зручно людям добиратися до райцентру, але робити покупки можна і в 4-х сільських закладах торгівлі.
    В минулому році на ремонт доріг використано 100 тисяч гривень з обласного бюджету – дорога по вулиці Лесі Українки, за кошти інвесторів та сільської ради ( більше 30 тис. грн) велись роботи по вулиці Чапаєва. В нинішньому році ці роботи будуть продовжені, як і ремонт  у дитсадку. Є в селі проблеми з водопостачанням. Але за кошти сільської ради вдалося виготовити проектну документацію на водогін по вул. Лесі Українки, Миру,  створений кооператив і з настанням умов роботи знову розпочнуться.
    Долинка відома працьовитими, добропорядними людьми, гарними господарями і трударями. Всі мешканці люблять і вболівають за рідне село. Минулого року в селі народилось 9 діток, це більше, ніж тих, хто пішов за життєвий обрій. В нинішньому році в перший клас піде 10 діток, що також гарна новина для села.