Аврамівка і Летичівка

                 Історія і сьогодення населених пунктів району

                                          АВРАМІВКА

    Село, як і Летичівка, яка входить до Аврамівської сільської ради, виникло в середині 1600-х років. Існує дві версії щодо походження назви: перша про те, що село заснував козак Аврам, друга єврей Абрамовський, який нібито тут поставив корчму. Дослідники більш схильні до першої версії. Поселення складалось з двох частин: Аврамівки і Ксьондзівки. З 1845 року Ксьондзівка мала ще й назву Плаксіївка (тут були дуже бідні землі). До будівництва цукрозаводу в 1898 році кутки Гирхівка і Солодівка були єдиним масивом з іншими кутками, дорога на Цибулів тоді пролягала через Летичівку. Після будівництва Курівської греблі прорізали теперішній вихід на Цибулів, утворили замість вільхового лісу ставок. Заселення  Аврамівки почалось на лівому березі річки навпроти фортеці (нині вулиця Аврамівська).
    З початку 1700-х  років поселення належало першому монастирищенському поміщикові, польському гетьману Тарновському, на початку 1800-х років – Леву Федоровичу Кальм- Подоському.
    У порівнянні з іншими поселеннями до революції 1917 року Аврамівка бідною не була. Цьому сприяло існування поруч цукрозаводу, гуральні, заможних міщан (цукрозавод почав виробляти продукцію з 1898 року, реконструйована у спиртзавод  гуральня- з 1885 року).
    До 1923 р. Аврамівка знаходилась у складі Монастирищенської волості  Київської губернії, мала свого старосту і збирача податків. Релігійну громаду очолював священик Георгій Мрочковський, майже 10 селян виїхало до Америки у пошуках кращої долі.
    Радянську владу в селі вперше встановили в квітні 1919 року, обравши Аврамівську раду  робітничо - селянських депутатів. В 1920-ті роки значна частина селян в Аврамівці мала свої коні, вози, плуги і культиватори. Заможні люди – жниварки і молотильні агрегати. В 1929 році бідніша частина селян об’єдналась у колгосп з чудернацькою назвою ім. Тсоавіахіму.
    Велику шкоду селу завдали репресії 1937р., коли було заарештовано більше 30-ти осіб. На війну в червні-липні 1941 р. з Аврамівки забрали майже 200 осіб, не повернулися  з фронтів 88.  Відбудовчі роботи в селі після війни організовували голови колгоспів Савченко, Юхимець, Малигін. В1959 р. в одне господарство об’єднано Аврамівку і Летичівку, утворено колгосп ім. Карла Маркса. В 1962 р. колгосп очолив І.М. Федик, Аврамівка стала спеціалізованим господарством з виробництва свинини, Летичівка – молока. В 1973 році всі три села, супутники міста (Нове Місто, Аврамівка, Летичівка, Завалля) знову об’єднались в одне господарство ім. Карла Маркса. Об’єднання та роз’єднання відбувалися не лише на економічній основі, а й на адміністративній: в 1985 р. Аврамівка і Летичівка стали частиною міста, а в 1993 р. вийшли з його складу, знову утворено сільську раду.
    Аврамівка розташована на північному сході від районного центру, відстань до якого 1,5 км. Територія становить 2850, 7 га, в т.ч. земель державної власності 190,6 га, земель приватної власності 2044,3 га. За станом на 1 січня 2013 р. в селах проживає 3500 осіб. Місцева рада утворена в 1997 р. До складу Аврамівської сільської ради обрано 22 депутати, виконком у складі 9 осіб, працює 5 постійних комісій.
    На території Аврамівської сільської ради нині працюють ПАТ «Монфарм», Аврамівський цегельний завод, ТОВ «Агровіт», ТОВ «ЛатАгроІнвест», ПП «Тандем» два дошкільних заклади, дві мед амбулаторії, клуб, дві бібліотеки,  дві школи, два спортмайданчики шкіл, торговельні заклади. В Аврамівці за станом на 1 січня 2013 р. проживає 1920 осіб.
 
 
ЛЕТИЧІВКА
 
 
    Виникло село як супутник козацької фортеці, що існувала в Монастирищі, орієнтовно в 1600-х роках. Дослідники стверджують, що назва села пішла від перших мешканців із міста Летичіва ( Вінничина), котрі тут поселились. Церкву тут заклали в 1746 р. на честь покровительки козацтва Святої Богородиці. Простояла церква 120 років, потім її перенесли в Антоніну і збудували нову, просторішу копію. Коли будувалася церква, заклали однокласну школу грамоти. Освячував її і очолював Омелян Козицький, син якого Пилип згодом стане відомим радянським композитором. Летичівка до 1923 р. була складовою частиною Монастирищенської волості Липовецького повіту Київської губернії. В 1930 р. тут утворено колгосп «Комунар».
    22 липня 1941 р. першими в районі «зустрічали» ворожі танки мешканці Летичівки і Аврамівки. Звільнили село від окупації воїни 42-ї стрілецької дивізії 10 березня 1944 р. Серед учасників бойових дій прославився і став кавалером трьох орденів Слави В.З.Кибальний(1926-1970р). Відбудовою господарства після війни керували голови колгоспу Є.Кучерявий, І.Дубенко, С.Мусіч, О.Лоєцький.
    В1959 р. Летичівський колгосп ім.. Куйбишева об’єднали з Аврамівським колгоспом. З відновленням району в 1967 році Летичівка так і залишилась в складі колгоспу ім.. К. Маркса. Село входить до складу Аврамівської сільської ради, тут працюють дитсадок, школа, бібліотека, є лікарська амбулаторія. Власники земельних паїв здають їх в оренду ТОВ «ЛатАгроІнвест». За станом на 1 січня 2013 року в Летичівці проживає 1580 осіб. До основних історичних та історико - архітектурних пам’яток належить Свято – Покровська Летичівська церква Московського патріархату.